Growers enjoy blooming good Flower Show at Stuartfield

The annual Stuartfield Flower Show took place on Saturday, August 19.

Tuesday, 5th September 2017, 10:00 am
Updated Tuesday, 12th September 2017, 12:08 pm
Stuartfield Cup Show Cup Winners

The show was opened by local butcher Ewan Morrice. The results were as follows:

CUP WINNERS

George Burnett-Stuart Bowl - Best Large Garden: Mr & Mrs L. Rae.

Gordon Leslie Rose Bowl - Runner up Best Large Garden: Mr & Mrs W. Beaton.

Ian Gerrie Cup - Best Small Garden: Mr & Mrs E. Leslie.

Stuartfield Flower Show Bowl - Runner up Best Small Garden: Mr J. Christie.

Smith Millennium Cup - Best Senior Citizen Garden: Mr & Mrs V. Mowatt.

Robertson Rose Bowl - Runner up Best Senior Citizen Garden: Mr & Mrs G. Smith.

West Knock Cup - Best Senior Citizen Small Garden: Mr D. Gibb.

Duthie Cup - Runner up Senior Citizen Small Garden: Mr & Mrs I. Watt.

Mowatt Cup - Low Maintenance Garden: Mr J. Legge.

Buchan Cup - Most Points Pot Plant: Rosaline Smith.

Gibb Cup - Best Exhibit Pot Plants: Rosaline Smith.

George Watt Cup - Best Pot Plant 60+: Rosaline Smith.

Belhelvie Cup - 3 pots Double Begonias: Ian Gerrie.

Mrs Wilson Cup - Most Points Cut Flowers: George Buchan.

Ritchie Rose Bowl - Best Exhibit Roses: Julia Pike (Auchnagatt).

Duncan Cup - Best Exhibit Sweet Peas: George Buchan.

Walker Trophy - Best Exhibit Chrysanthemums: Ian Gerrie.

Mitchell Cup - Most Points Fruit: George Buchan.

Scroggie Cup - Most Points Vegetable: D. Gerrard (Cruden Bay).

Hendry Cup - Best Exhibit Vegetable: D. Gerrard (Cruden Bay).

Pre-School Cup - Most Points: Logan Pirie (Maud).

Fraser Trophy - Best Exhibit Pre-School: Logan Pirie (Maud).

Junior Cup - Most Points 5-7yrs: Logan Kennedy.

Fraser Trophy - Best Exhibit Children 5-7 yrs: Logan Kennedy.

Murray Cup - Most Points Children 8-11 yrs: Frankie Gardner (St Fergus).

Fraser Trophy - Best Exhibit Children 8-11 yrs: Frankie Gardner (St Fergus).

Junior Shield - Most Points Children 12-15 yrs: Amy Cumming (Mintlaw); Kirsty Yule.

Fraser Trophy - Best Exhibit Children 12-15 yrs: Amy Cumming (Mintlaw).

Anderson Cup - Most Points Floral Art: Allison Lawrence (Auchnagatt); Sophie Rodger (Memsie).

Floral Art Cup - Best Exhibit Floral Art: Allison Lawrence (Auchnagatt).

Elrick Cup - Most Points Baking and Produce: Rosaline Smith.

Wishart Trophy - Best Exhibit Baking and Produce: Rosaline Smith.

Grant Trophy - Most Points Industrial Section: Patsy Cumming.

Cumming Cup - Best Exhibit Industrial Section: Patience Cryst.

Pemberton Cup - Most Points in Show: Rosaline Smith.

Stuartfield Endeavour Shield: D. Gerrard (Cruden Bay).

PRIZE WINNERS

POT PLANTS

Fushia: 1 Peter Scott (Peterhead), 2 Leslie & Barrie Burnett.

Fushia Double: 1 Leslie & Barrie Burnett.

Geranium: 1 and 2 Peter Scott (Peterhead), 3 Rosaline Smith.

Begonia Double: 2 and 2 Rosaline Smith, 3 Ian Gerrie.

Gloxinia: 1 Rosaline Smith, 2 Ann Darling, 3 Rosaline Smith.

Foliage Plant: 1 and 2 Peter Scott (Peterhead), 3 Rosaline Smith.

Cactus: 1 and 2 Peter Scott (Peterhead), 3 Steve Legge (Maud).

Coleus: 1 Rosaline Smith, 2 Peter Scott (Peterhead), 3 James Lawrence (New Pitsligo).

Any Other Pot Plant: 1 Rosaline Smith, 2 Peter Scott (Peterhead).

Special Prize 60+: 1 Rosaline Smith, 2 Ian Gerrie, 3 George Anderson.

Busy Lizzie: 1 and 2 Rosaline Smith.

3 Pots Double Begonias: 1 Ian Gerrie, 2 Rosaline Smith, 3 Peter Scott (Peterhead).

CUT FLOWERS

Single Tea Rose: 1 and 2 Julia Pike (Auchnagatt).

3 Blooms Hybrid Tea Rose: 1 and 2 Julia Pike (Auchnagatt).

3 Stems Floribunda Roses: 1 Kathleen Laird (Mintlaw), 2 Sheila Leslie.

9 Spikes Sweet Peas: 1 George Buchan, 2 and 3 W. Fowler (Fraserburgh).

1 Bowl Sweet Peas: 1 and 2 W. Fowler (Fraserburgh), 3 Myra McCredie (Mintlaw).

Crocosmia: 1 Kathleen Laird (Mintlaw), 2 Myra McCredie (Mintlaw), 3 Sheila Leslie.

Herbaceous: 1 and 2 Myra McCredie (Mintlaw), 3 Kathleen Laird (Mintlaw).

3 Stems Gladiola: 1 and 2 George Anderson.

4 Stems Asters: 1 H. Rennie (Crimond), 2 G. Davidson (Crimond), 3 H. Rennie (Crimond).

3 Stems C’mums Spray: 1 and 2 W. Fowler (Fraserburgh), 3 Ian Gerrie.

C’mums Incurved 3 Blooms: 1 and 2 Ian Gerrie.

C’mums Reflexed 3 Blooms: 1 and 2 Ian Gerrie.

3 Decorative Dahlias over 6ins: 1 George Buchan.

3 Decorative Dahlias under 6ins: 1 and 2 George Buchan, 3 G. Davidson (Crimond).

3 Cactus Dahlias over 6ins: 1 G. Buchan.

3 Cactus Dahlias under 6ins: 1 H. Rennie (Crimond), 2 G. Anderson, 3 H. Rennie (Crimond).

3 Blooms Ball Dahlias: 1 George Buchan, 2 and 3 W. Fowler (Fraserburgh).

3 Blooms Pompon Dahlias: 1 George Buchan. 2 and 3 G. Davidson (Crimond).

4 French Marigolds in a box: 1 H. Rennie (Crimond), 2 and 3 G. Davidson (Crimond).

4 African Marigolds in a box: 1 and 2 Kathleen Laird (Mintlaw).

4 Pansies in a box: 1 G. Davidson (Crimond).

4 Floating Fushia Heads in bowl of water: 1 and 2 H. Rennie (Crimond), 3 G. Davidson (Crimond).

FRUIT

20 Blackcurrants: 1 George Buchan, 2 and 3 G. Anderson.

12 Gooseberries: 1 George Buchan

12 Raspberries: 1 L. Hatherley (Mintlaw), 2 George Buchan, 3 L. Hatherley (Mintlaw).

3 Stalks Rhubarb: 1 L. Hatherley (Mintlaw), 2 G. Anderson, 3 Bill Murray (New Pitsligo).

VEGETABLES

4 Onions from Seed: 1 and 2 D. Gerrard (Cruden Bay).

4 Onions from Sets: 1 and 2 D. Gerrard (Cruden Bay), 3 G. Anderson.

6 Shallots Yellow: 1 G. Anderson.

6 Shallots Pear-shaped: 1 and 2 D. Gerrard (Cruden Bay), 3 G. Anderson.

4 Potatoes Round White: 1 and 2 G. Anderson.

4 Potatoes Long White: 1 and 2 Bill Murray (New Pitsligo), 3 G. Davidson (Crimond).

4 Potatoes Long Coloured: 1 and 2 Bill Murray (New Pitsligo).

3 Carrots Stump: 1 and 2 D. Gerrard (Cruden Bay), 3 Julia Pike (Auchnagatt).

3 Carrots Long: 1 D. Gerrard (Cruden Bay), 2 Bill Murray (New Pitsligo), 3 H. Rennie (Crimond).

3 Beetroot Round: 1 G. Davidson (Crimond), 2 and 3 G. Anderson.

3 Beetroot Cylindrical: 1 D. Gerrard (Cruden Bay), 2 G. Davidson (Crimond), 3 G. Anderson.

3 Turnips: 1 and 2 D. Gerrard (Cruden Bay).

3 Parsnips: 1 D. Gerrard (Cruden Bay).

4 Tomatoes Red: 1 D. Gerrard (Cruden Bay), 2 Patsy Cumming, 3 Michael Cumming.

4 Tomatoes Yellow: 1 and 2 Steve Legg (Maud), 3 Bill Murray (New Pitsligo).

4 Tomatoes Cherry: 1 D. Gerrard (Cruden Bay), 2 Julia Pike (Auchnagatt), 3 Michael Cumming.

1 Lettuce: 1 and 2 G. Anderson.

2 Cabbages: 1 H. Rennie (Crimond), 2 G. Anderson, 3 Bill Murray (New Pitsligo).

2 Cauliflowers: 1 H. Rennie (Crimond).

3 Leeks: 1 D. Gerrard (Cruden Bay).

12 Pods Peas: 1 D. Gerrard (Cruden Bay), 2 and 3 Kathleen Laird (Mintlaw).

6 Broad Beans: 1 and 2 Pitfour School (Mintlaw), 3 H. Rennie (Crimond).

1 Cucumber: 1 D. Gerrard (Cruden Bay), 2 Myra McCredie (Mintlaw), 2 D. Gerrard (Cruden Bay).

1 Vegetable Marrow: 1 and 2 D. Gerrard (Cruden Bay).

Parsley Plant in pot: 1 and 2 D. Gerrard (Cruden Bay).

PRE-SCHOOL

Collection of Grasses and Wild Flowers in a jar: 1 Logan Pirie (Maud).

Article made at Playgroup or Nursery: Adele Brown (Strichen).

2 Decorated Cupcakes: 1 Logan Pirie (Maud), 2 Adele Brown (Strichen).

Coloured Drawing of a Minion: 1 Logan Pirie (Maud), 2 Adele Brown (Strichen).

CHILDREN 5-7 YEARS

Coloured Drawing of a Minion: 1 Logan Kennedy, 2 Abbie Brown (Strichen), 3 Ryan Pirie (Maud), 4 Jackson Gardner (St Fergus).

Animal made from Fruit: 1 Ryan Pirie (Maud), 2 Abbie Brown (Strichen), 3 Logan Kennedy, 4 Jackson Gardner (St Fergus), 5 Logan Kennedy.

2 Decorated Cupcakes: 1 and 2 Logan Kennedy, 3 Ryan Pirie (Maud), 4 Abbie Brown (Strichen).

Lego Model (no kits): 1 Finlay Cumming (Mintlaw), 2 Jackson Gardner (St Fergus), 3 Logan Kennedy, 4 Ryan Pirie (Maud), 4 Roan Stoker.

CHILDREN 8-7 YEARS

Selfie Photo: 1 Ryan Pirie (Maud), 2 Frankie Gardner (St Fergus, 3 Gregor Smith (Banff), 4 Frankie Gardner (St Fergus), 4 Natalie Hamilton.

Animal made from vegetables: 1 Dylan Pirie (Maud), 2 Natalie Hamilton, 3 Gregor Smith (Banff).

4 No-bake Biscuits: 1 Frankie Gardner (St Fergus), 2 Natalie Hamilton, 3 Dylan Pirie (Maud), 4 Gregor Smith (Banff).

Lego Model (no kits): 1 Frankie Gardner (St Fergus), 2 Gregor Smith (Banff), Natalie Hamilton, 4 Frankie Gardner (St Fergus), 4 Dylan Pirie (Maud).

CHILDREN 12-15 YEARS

Computer Generated Flower Show Poster: Amy Cumming (Mintlaw).

4 Rock Cakes: 1 and 2 Kirsty Yule.

Article Made at School: 1 Lexie Burnett, 2 Amy Cumming (Mintlaw).

DECORATIVE

‘Happy Anniversary’ exhibit: 1 Allison Lawrence (Auchnagatt), 2 Sophie Rodger (Memsie).

Modern Arrangement with 5 Blooms: 1 Sophie Rodger (Memsie), 2 Allison Lawrence (Auchnagatt), 3 Susan McLaren (Auchnagatt).

BAKING AND PRODUCE

Tattie and Leek Soup: 1 Patsy Cumming, 2 and 3 Myra McCredie (Mintlaw).

2 Scotch Eggs: 1 Fiona Rae, 2 Sophie Rodger (Memsie).

Cheese Straws in a Ring: 1 and 2 Fiona Rae, 3 Patsy Cumming.

Individual Cranachan: 1 Sophie Rodger (Memsie).

Coffee Sponge: 1 and 2 Rosaline Smith, 3 Fiona Rae.

2 Butterfly Cakes: 1 and 2 Fiona Rae, 3 Helen Sim.

Shortbread Round: 1 Helen Lawrence (Auchnagatt), 2 Patsy Cumming, 3 Rosaline Smith.

4 Oatcakes: 1 and 2 Alice Paterson (Mintlaw).

4 Savoury Scones: 1 Helen Sim, 2 Patsy Cumming, 3 Fiona Rae.

4 Pancakes: 1 Helen Lawrence (Auchnagatt), 2 and 3 Rosaline Smith.

4 No Bake Biscuits: 1 Allison Lawrence (Auchnagatt), 2 Patsy Cumming (Stuartfield), 3 Rosaline Smith.

4 Chocolate Chip Cookies: 1 Patience Cryst, 2 and 3 Rosaline Smith.

4 Caramel Squares: 1 Patsy Cumming, 2 and 3 Rosaline Smith.

2 Slices Carrot Cake: 1 Patience Cryst, 2 and 3 Rosaline Smith.

Ginger Cake: 1 Fiona Rae, 2 and 3 Rosaline Smith.

Afternoon Team: 1 and 2: Rosaline Smith.

Pasta Salad: 1 Susan McLaren (Auchnagatt), 2 Helen Sim, 3 Susan McLaren (Auchnagatt).

1 Jar Orange Marmalade: 1 Helen Lawrence (Auchnagatt), 2 and 3 Rosaline Smith.

1 Jar Rhubarb and Ginger Jam: 1 and 2 Rosaline Smith, 3 Patsy Cumming.

Bottle Home Brewed Wine (Red): 1 and 2 G. Anderson, 3 Norman Laird (Mintlaw).

Bottle Home Brewed Wine (White): 1 and 2 G. Anderson, 3 Norman Laird (Mintlaw).

1 Small Bottle Liqueur: 1 and 2 Patsy Cumming.

4 Squares Baileys and White Chocolate Fudge: 1 Patsy Cumming, 2 Linda Dickson.

INDUSTRIAL

Drawing by Exhibitor: 1 and 2 Patience Cryst, 3 Alice Paterson (Mintlaw).

Knitted Article in DK Wool: 1 and 2 Rosaline Smith, 3 Helen Sim.

Crocheted iPad Cover: 1 and 2 Patsy Cumming, 3 M Dwan.

Article in Tapestry: 1 Isobel Grant (Peterhead).

Photograph of a Vintage Vehicle: 1 and 2 Kathleen Laird (Mintlaw), 3 Patsy Cumming, 3 Rosaline Smith.

Sewn Article Something New From Something Old: 1 Linda Dickson, 2 Patsy Cumming, 3 M. Dwan.

Scottish Themed Card: 1 and 2 Patsy Cumming, 3 Ann Darling.

Article in Book Folding: 1 Zoe Legg (Maud), 2 Tracy Legg (Maud), 3 Zoe Legg (Maud).

Fish and Chip Baby Jumper in DK Wool: 1 and 2 Rosaline Smith, 3 Patsy Cumming.

Beanie Hat in DK Wool: 1 and 2 Patsy Cumming, 3 Rosaline Smith.